2020.04. 15.

Az európai foci egyedüli zászlóshajója!

Vélhetően nem ilyen áron szerettek volna a fehéroroszok nagyobb figyelmet követelni a labdarúgó bajnokságukra, de tény hogy az eddigieknél sokkal magasabb számban követik a pontvadászukat. Ebben a cikkben megpróbálunk picit rátekinteni az első négy fordulóra /érintőlegesen a teljesség igénye nélkül/, melyből tudjuk nagyon jól olyan nagy messzemenő következtetéseket még nem lehet levonni.

Időtlen idők /2006/ óta a BATE egyeduralmát tavaly sikerült megtörni, és 5 pont előnnyel a Dynamo Brest szerezte meg a bajnoki címet. Már magában ez a tény is amolyan meglepetésként hatott a liga szurkolóira, de aztán az edzőváltáson átesett boriszoviak 2020-as bajnoki rajtja sem úgy sikerült ahogyan azt sokan várták. Mindenesetre a lemaradásuk az első pozícióhoz képest minimális mindössze csak 3 pont, ráadásul éppen a tabella tetején álló Torpedo látogat majd Dragunékhoz. A két első fordulót bukták el, majd a következő kettőt behúzták, mondhatni kicsit bealudtak a rajtnál, a legutóbbi játéknapon viszont már kifejezetten meggyőző játékot produkáltak. A második legtöbb szerzett góllal rendelkeznek holtversenyben a Slutsk mögött, ám ha a meccsenkénti gólátlagot vesszük figyelembe akkor a 10. FC Minsk a legjobb 3,50-el. Ezt főként a védelmüknek köszönhetik, hisz már 8 kapott gólnál járnak, az elmúlt két szezonban egyaránt -8-as gólkülönbséget hoztak le, míg az eggyel azelőttiben -20-s gólarányt produkáltak.

Ha már a góloknál járunk érdemes ránézni a gg statisztikára is, ugyanis három együttes is 75%-on áll, persze ez  fog majd csökkeni, elég ha csak az elmúlt idényt nézzük: Az En. BGU gárdája 70%-os mutatóval végzett e tekintetben az élen, egyébként a bajnokságban a 12. pozícióban zártak, most viszont a dobogó második fokán tanyáznak. Őket a Gomel gárdája követte 63 /idegenben 80%/, majd jött a Dinamo Brest csapata 60 %-al. Ha a sorozatok szakadásait várjuk, akkor négy gárdának még nem sikerült egyetlen mcsg-s meccset sem játszani 360 perc alatt a most futó pontvadászatban, így a Gorodeya, Soligorsk, Rukh.Brest, Torpedo Zhodino kvartettből érdemes lesz szemezgetni, vagy legalábbis figyelemmel követni e csapatokat.

Még a góloknál maradva lehet, hogy az év igazolása a 22 éves üzbég Yaxshiboev lehet, aki az Energ. BGU gárdájához igazolt hazájából, és az utánpótlás válogatott támadó már 3 alkalommal be is vette az ellenfelek hállóját 4 forduló alatt kétszer a padról beállva, ami mindenképpen figyelemre méltó.

No de a góloknál maradva még érdemes megemlíteni azt is hogy érezhető némi visszaesés a 2019-es idényhez képest, hisz míg tavaly 2,43 volt a liga meccsenkénti találat átlaga, addig idén csak 1,97, és ebben különösen nagy szerepet játszik többek között a R. Brest, valamint a Smolevichy-STI csapata, akik egyaránt 1-1 alkalommal vették csak be az aktuális ellenfél ketrecét, mindkét találat idegenben esett. A legudvariatlanabb vendég egyébként a Bate 5 góllal, míg a félidei fákat tekintve az Energetyk-BGU a listavezető néggyel, de három gárda képtelen volt idáig az első 45 percben beköszönni. A bajnoki rajt egyik citromdíjasa minden bizonnyal a Dinamo Minsk együttese, akik éppen a kieső zóna felett helyezkednek el, és a meccsek első felét tekintve a legtöbb kapott góllal rendelkeznek. A Transfermarkt adatai szerint a negyedik legerősebb kerettel rendelkeznek, tavaly ennek megfelelően a negyedik helyen zártak, míg 2018-ban bronzérmesek voltak. Tőlük mindenképpen lehet várni némi fellendülést, ha már csak a fogadóirodák előzeteseit vesszük figyelembe, hisz az ő számításaik szerint hasonló eredménnyel állnak elő, mint tavaly. Igaz a rutinos Yatchenko távozott, mint ahogyan Tigiev is, de érkezett a városi riválistól az a Bakhar, aki még csak 21 éves, de 2019-ben 7 gólt szerzett, és a válogatottban is bemutatkozott már.

A következő fordulóban a Grodno látogat hozzájuk, akiket nem mellesleg egy esetleges győzelemmel be is előzhetnének, ám hogy a szakemberek szerinti feltámadás most jön-e, azt nem lehet tudni előre, maximum csak sejteni?.

Olvassátok tovább az oldalunkat, ahol szinte az összes mérkőzésről találhattok továbbra is előrejelzéseket.

Vysshaya Liga 2020 4 fordulót követően:
GG mutató: 1. Slavia Mozyr ,  Slutsk , Dinamo Brest 75 %.
Legtöbb szerzett gól: 1. Slutsk 7 gól.
Legtöbb kapott: 1. FC Minsk 8 gól.
Legmagasabb meccsenkénti gólátlag: 1. FC Minsk 3.5 gól/meccs.
Legmagasabb meccsenkénti gólátlag otthon: 1. FC Minsk 4 gól/meccs.
Legmagasabb meccsenkénti gólátlag idegenben: 1. Slutsk 5 gól/meccs.
Legmagasabb meccsenkénti gólátlag az első félidőben: 1. Bate, D. Minsk, FC Minsk. 7-7 gól/1. félidő.