2020.03. 31.

Extraleague: ezúttal idegenben játszik a címvédő

A fehérorosz hokiliga döntőjében a harmadik mérkőzést rendezik kedd este, és a 4 győzelemig tartó párharc jelenleg 1-1-re áll a Sahtar és a Junoszty közt. A címvédő Minszk ezúttal vendégként bizonyíthatja, hogy nem véletlenül jutott be első kiemeltként a döntőbe.

Jégkorong, Fehérorosz bajnokság, döntő
2020.03.31. 17:30
Sahtar Szoligorszk - Junoszty Minszk

• A Junoszty csapata első kiemeltként jutott rájátszásba, miután 7 pont előnnyel nyerte meg a felsőház küzdelmeit (a Nyeman Grodno előtt). A playoff-ban aztán 6 meccsen jutottak túl a nyolcadik kiemelt Orsa együttesén, míg az elődöntőben csupán egy mérkőzést veszítve léptek át a Molodecsno csapatán. A vendége egyértelműen a címvédésre pályáznak ebben az idényben, és minden adott ahhoz, hogy ez össze is jöjjön. A keret megfelelően mély, mind támadásban, mind pedig védekezésben kiemelkednek a fehérorosz mezőnyből. Egyébként a minszki csapat a BL-ben is érdekelt volt idén, ott végül a legjobb 16 közt véreztek el a München ellen.
  • A Szoligorszk csapata tavaly még elvérzett a bajnoki elődöntőben, ám idén sikerült kiharcolnia a finálébeli részvételét, most nem állította meg őket a Nyeman együttese. Végletekig kiélezett párharc volt az a 2. és 3. helyen kiemelt csapatok közt, és végül a hetedik felvonás döntött, melyet 1-0-ra nyert meg a Sahtar. A negyeddöntőben egyébként esélyt sem adott a 6. kiemelt Zslobin csapatának a Sahtar, és a felsőházban sem volt kérdés, hogy ott lesz a top3-ban a csapat. Ők szerezték egyébként a felsőházi csapatok közül a legtöbb gólt, azonban 136 alkalommal kapituláló védelmük hatékonysága össze sem vethető a mindössze 95 gólt kapott Minszk defense-el.

• A döntő első mérkőzésén nem igazán volt nyitott kérdés: a Junoszty masszív játékkal nyert 5-1-re úgy, hogy a 27. percben már 4-0-ra vezetett. Megérdemelten nyert a Minszk, 36 kaput eltaláló lövésük volt a 60 perc során és mindegyik játékrészben dominálni tudtak. Aztán jöhetett a második minszki mérkőzés, amely hiába hozott ismét Junoszty-fölényt (36 lövés a 27-tel szemben), a Sahtar kemény játékkal és fegyelmezett védekezéssel, valamint remek kapusteljesítménnyel győzni tudott 3-2 arányban. Vagyis a Sahtar sikeresen elvette a hazai pálya előnyét a címvédőtől és annak tudatában játszhat két meccset odahaza, hogy akár 3-1-re is megléphet a döntőben. Persze ehhez az kellene, ami az elődöntőben nem igazán jött nekik össze: győzelemre váltani a hazai környezetet.

• Figyelemmel kísértem a fehérorosz rájátszás eddigi derbijeit, különösen az elődöntő meccseit. Ezek alapján azt tapasztaltam, hogy a Junoszty kerete rendkívül mély, a csapat minden poszton felülmúlja a riválist. Különösen a védelmek tekintetében vannak komoly különbségek: a Minszk masszívabb védekezésre képes, és egyébként a védelmek erőnléti állapota is (meglátásom szerint) jobb állapotban van, mint a Szoligorszk esetén. Ugyan nem elhanyagolható tény, hogy a Sahtar játszhat ezúttal hazai környezetben, ugyanakkor a Junoszty számára nem megoldhatatlan feladat, hogy visszavágjon a szombati minszki vereségért. Mindent összevetve én acélosabbnak érzem a vendégeket, és jó esélyt látok arra, hogy behúzzák a döntő harmadik meccsét - már a rendes játékidőben.
Sahtar Szoligorszk - Junoszt Minszk (3.m.)
1X2 | Junoszt Minszk | 2.15 | (5/10)