2015.10. 09.

NHL - Central Division

NHL - Central Division

Indul az NHL szezon, és Antonius kollégával jómagam ToMMo úgy gondoltuk, hogy írhatnánk valami kis szösszenetet a csapatokról, a bennük történt változásokról, és az elvárásainkról amolyan esélylatolgatásként segítve nektek a fogadásaitokhoz. Hiszen jól tudjuk, hogy nem csak mi rajongunk a világ legjobb jégkorong ligájáért. A dolog érdemi részét Antonius a tőle megszokott alapossággal hozza, én csak a kis egyéni gondolataimat adom hozzá, mint az NHL Szilánkok rovatvezetője. Divíziónként érkeznek az okosságok, ezúttal a Central Divison a soros.

 

 

Winnipeg Jets

A tavalyi szezonban a Jets végül elcsípte a rájátszást érő helyek egyikét, általános megrökönyödést keltve a szakemberek körében. Ott ugyan már jött a papírforma és kisöpörte őket a Ducks, de nagyon szívós kis csapat benyomását keltették. Idénre nem is lehet más céljuk, mint megismételni a tavalyi menetelést. Winnipegben évek óta tudatosan építkeznek és építik be a fiatalokat a csapatba, idénre az eddig nem kellő hatékonysággal dolgozó centerjátékot próbálják megerősíteni.

A csapat:

Szükség is van a centerekre, mivel Maurice edző a klasszikus erőhoki híve. Burmistov 23, Copp 21 éves, de óriási tehetség mindkettő. Mégsem az Ő játékukat várják a legtöbben, hanem a tavaly draftolt, 19 éves dán Ehlersét, aki elmúlt 2 szezonjában is 100 pont felett termelt a farmcsapatban. Persze a winnipegi támadójátékot még nem ők, hanem a már rutinosnak mondható Ladd – Lowry – Little sor fogja dominálni, de a csapatnak tavaly is az volt a gyengéje, hogy az első két sorhoz képest szerényebb képességű támadók rohamozták az ellenfél ketrecét.

A védelem viszont nagyon egyben van, nem valószínű, hogy sokszor megszórnák majd őket. Mivel mindhárom sor jó képességű játékosokból áll, még azt is elbírják majd előreláthatólag, ha valaki kidől az alakzatból. Mögöttük az ideális korban lévő, korábban sok kritikát kapó cseh Pavelec őrzi a hálót, aki az elmúlt szezonban nemegyszer brillírozott, nagy szerepet vállalva a Jets playoff részvételében. Cseréje a fiatal Hutchinson, szintén jó képességű kapus, nem lesz nagy gond, ha Ő váltja majd a cseh hálóőrt a kapuban.

Összegzés:

Maurice a szigorú védekezés híve, így elsőre az 5-vagy 6,5 under tűnik jó opciónak a meccseikre. Persze egy Anaheim vagy egy Tampa ettől még megszórhatja őket, de a középcsapatokat nagy százalékban 1-2 gólon fogják tartani. Elől főleg emberelőnyös helyzetek kihasználására építenek, de itt még várjuk meg, hogy épülnek be a csapatba az újonnan érkezettek. Összességében azt mondanám, a középcsapatok mindegyikével partiban lesz ez a Jets, de a nagyok ellen nem sok esélyt adok nekik. Hogy aztán ez mire lesz elég, mit várhatunk tőlük a szezon végére, ez úgyis majd januárban fog kiderülni.

ToMMo: Matthieu Perreault az én emlékeim szerint szintén nagy szerepet játszott a Winnipeg tavalyi jó szereplésében. Legalábbis én fontos momentumokra emlékszem tőle. Hátul nagyon rendben van ez a Jets, és két kiváló kapusa van. Ami náluk elmondható, hogy csapatként nagyon jók, nem a nagy sztárok viszik a csapatot, és többek közt ezért is jutottak be tavaly is, hiszen a sérülések nem tudták úgy hazavágni a csapatot mint sok más gárdánál. A fanatikus hazai közönség meg az egyik legjobb a Jetsnél, szóval bár lehet a szimpátia miatt is gondolom, de odaérhetnek a rájátszásra ismét. Nehéz elképzelni, hogy igazi bajnokesélyesek legyenek, de hogy küzdőszellemben nem lesz hiány az biztos.

Igazolások:

  • Érkezett: Alexander Burmistov, Andrew Copp, Nikolaj Ehlers
  • Távozott: Michael Frolik, Jim Slater, Lee Stempniak, Jiri Tlusty

 

St. Louis Blues

Tavaly az volt az általános vélekedés a gárdával kapcsolatban, hogy ha most nem nyer Stanley kupát, akkor soha. Ehhez képest már az első kanyarban kizúgta. Meg is viselték a történések Ken Hitchcock vezetőedzőt, sokáig kérdés volt, hogy marad-e erre a szezonra, aztán csak aláírt. Az addig csapatváltozást sürgető hangok pedig elhalkultak, úgy tűnik a Bluesnál marad minden a régiben, de pár játékostól azért megváltak.

A csapat:

A gárda támadójátékában azért várhatóan lesz egy kis csavar, Hitchcock szeretné gyorsabbá tenni a csapatot és a sorokat is ennek megfelelően válogatta össze. Ehhez meg is vannak az emberei, a Tarasenko, Stastny, Backes, Lehtera fémjelezte támadó-szekciót egy védelemnek sem lesz könnyű megállítania. Különösen Tarasenkoval kapcsolatban nagy az elvárás, tavaly nemcsak az alapszakaszban villogott a 23 éves csatár, kis túlzással a playoffban is egyedül Ő hozta az elvárt szintet. Egy nagy hiányzója azért lesz a gárdának, érdekes döntés volt, hogy Oshie-t eladták a Capitalsnak. Sztároktól hemzsegő csatársor ide vagy oda, az Ő sebessége azért hiányozni fog a kontráknál.

Ami a védelmet illeti, ez az alakzat idén is rendben lesz, mint ahogy tavaly sem volt velük gond, ők kapták a 4. legkevesebb gólt az alapszakaszban. Változások azért itt is voltak, Bouwmeester, Pietrangelo, Shattenkirk és Gunnarson mellé a 3. sorba beépítettek két fiatal bekket, tovább fiatalítva az egyébként sem veterán csapatrészt.

A kapuban nincsenek rossz hálóőreik, de itt azért van egy kis hiányérzetem. Allan és Elliot is jó kapus, de hogy ilyen „atomvédelem” mögött is 2.25-ös kapott gólátlag felett teljesítenek, korántsem megnyugtató. Idény közben sztárkapushoz már nem fog hozzájutni a Blues, pedig véleményem szerint csak ez választja el őket attól, hogy a legnagyobbak közé lépjenek.

Összegzés:

Ezzel a Blues-al bizony idén is számolni kell. Már csak dacból is menni fognak előre, én a legjobb 8 csapat közé várom őket. Érdekes lesz viszont a taktikai változtatás, a szóvirágok mögött megbújó szándék erőteljes kontrajátékot sejtet. Ez a nagyok ellen is hatásos lehet, de majd meglátjuk az első meccsek után, mennyire sikerült az edzőtáborban ráállni erre a játékra. Első blikkre az under is jó opciónak tűnhetne a meccseikre, de a támadósor simán képes lehet akár 4-5 gólra is meccsenként, úgyhogy ezzel csak óvatosan, inkább csak erős védelemmel rendelkező csapatok ellen ajánlanám.

ToMMo: Itt tudok a legkevesebbet hozzá tenni ehhez. Az év elején a védelme miatt dícsértem őket tavaly, aztán mikor elkezdtek mindenkit túlütni akkor azért. Az egyik legjobb csapat ilyen szempontból, hiszen mindkét játékstílusban erős. Viszont most már ideje lenne egy komoly eredményt produkálni. Na, de ne rohanjunk ennyire előre, az alapszakaszban minden esetre a legjobbak közé várom őket.

Igazolások:

  • Érkezett: Troy Brouwer, Kyle Brodziak, Robby Fabbri
  • Távozott: T.J. Oshie, Barret Jackman, Zbynek Michalek, Chris Porter, Marcel Goc, Olli Jokinen

 

Colorado Avalanche

Tavaly a gárda nem okozott meglepetést, nagyjából abban a pozícióban végzett, ahová várták, ez 9 pontos lemaradást jelentett az utolsó playoff helytől. Idén Patrick Roy edző feladata azonban pokoli nehéz, ha ettől feljebb akar lépni a csapatával. A lőtt és kapott gólok számával is gondok voltak, vagyis idénre minden csapatrész erősítésre szorulna.

A csapat:

Tulajdonképpen nem is értem, miért csak a védelem kapott komoly kritikákat tavaly, hiszen a csatárok is mélyen alulteljesítettek. A kirakatsor ugyan hozta magát, de mögöttük nagy volt az űr. Ezt kiküszöbölendő, igazoltak 4 támadót is, köztük az exbostoni  Soderberg tűnik a legnagyobb fogásnak. A megváltást azonban nem tőle, hanem a 2013-as draft 1/1-esétől, Nathan MacKinnon-tól várják, aki a hírek szerint megérett arra, hogy fiatal vállaira vegye a Coloradót. Nem áll egyébként rossz nevekből most a támadó szekció: Landeskog, Iginla, Comeau is csatasorba fogható, kíváncsi leszek rá, mire lesznek idén képesek.

Kapott erősítést a védelem is, a Duckstól érkező Beauchemin nagyon nagy fogás, de Zadorov is jó vétel volt. Itt már csak az a kérdés, hogy fognak együtt muzsikálni a régiekkel. Előzetesen a tengerentúli szakértők nem ettől a csapatrésztől várják a megváltást, de jobb ez a védelem, mint tavaly volt, az biztos. Sok függ persze majd a kapusteljesítménytől is. Varlamov nem tartozik a sztárok közé, de nem is a legrosszabb és ami a lényeg: képes hosszú ideig tartó kiegyensúlyozott teljesítményre. Az, hogy az előző két szezonban is 2,5 körül volt a kapott gólátlaga, főleg a gyenge védelemnek köszönhető.

Összegzés:

Megmondom őszintén, bizonytalan vagyok. Előzetesen, amikor csak a csapat híreit és a neveket böngésztem, azt gondoltam, nem lesz komoly tényező ez a Colorado, de amikor az elemzéseket is átolvastam, így most már nem tudom. A rájátszásra továbbra sem tartom őket esélyesnek, de nem is lehet őket egy kézlegyintéssel elintézni majd. Az első pár meccsen még lehetnek pofozógépek, de aztán attól tartok, lesz pár komoly meglepetés, ami a nevükhöz fűződik.

ToMMo: Ismét az egyetértés mezejére lépünk abban a gondolatban, hogy az év elején pofozógépek lesznek. A csapatépítés itt sem 1-2 meccsig fog tartani, de én a szezon hátralevő részében sem várok igazán komolyat ettől a Coloradotól. Nem számolok velük a rájátszáshoz semmiképp, aztán lehet rámcáfolnak.

Igazolások:

  • Érkezett: Francois Beauchemin, Blake Comeau, Mikhail Grigorenko, Mikko Rantanen, Carl Soderberg, Nikita Zadorov.
  • Távozott:Daniel Briere, Jan Hejda, Jamie McGinn, Ryan O’Reilly, Ryan Wilson.

 

Nashville Predators

Tavaly a legjobbak között jutottak be a rájátszásba, annak ellenére, hogy az azt megelőző két szezonban is kimaradtak onnan, pechükre pont a végső győztes Chicago-val kerültek össze az első fordulóban. Ennek ellenére jó kis csapatot van most Nashville-ben, ahol ideális összeállításban szerepelnek a rutinos rókák mellett a fiatalok, sok változás nem is történt a csapat háza táján a nyáron.

A csapat:

Bár elég farsúlyos a gárda, nem áll rosszul a támadószekció sem. Várhatóan a tavaly megszerzett, rutinos Riberio-ra vár ismét az alakzat dirigálása, de a hatékonyságot nem tőle, hanem az elmúlt szezonban brillírozó Forsbergtől várják leginkább. A Ragadozók első két sora nagyon erős, mindenki 40 pont felett termelt tavaly és semmi okunk azt hinni, hogy idén ez valamiért megváltozhatna – ráadásul megbízhatóan teljesít a másik két sor is.

Ha a csatársort ütősnek mondjuk, milyen jelzőket használjunk a hátvédekre? Weber és Josi szenzációsak együtt, de a kanadai válogatott kapitánya nagyon jó hatással volt Ekholmra és Ellisre is, akik életük formáját futották tavaly. Bár a Montreal védelmét jellemeztem Ligaelsőnek a minap, nem sokkal maradnak el tőlük a Predators bekk sorai sem. S ha mindez nem lenne elég, mögöttük az a Pekka Rinne őrzi a Nashville kapuját, aki posztján a világ legjobbjai közé tartozik.

Összegzés:

Nem kertelek, én az NHL 4 legjobb csapata közé várom őket az alapszakaszban.  Jó minőségű támadósorok, szuper védelem, extraklasszis kapus, mi kellhet még? Idén ráadásul már rutinosabbak is. Erre a Predatorsra bizony különösebb kockázat nélkül lehet majd fogadni, főleg hazai pályán. Aki a gólszámokra fogadást kedveli jobban (mint pl. én), annak az idegenben játszott találkozóikon az under megfontolandó opció lehet, de gyenge védelmű gárdák ellen csak óvatosan, mert a támadók képesek nagyon megszórni az ellenfelet.

ToMMo: Tavaly is a liga legjobb csapati közt voltak, és ha nem a Chicago jön szembe…de HA szó a sportban nem létezik. Idén még jobbak lehetnek, összeszokottabbak, nagyobb rutin, minden adott. Rinne teljesítménye a jó védő sorral szerintem idén is meghatározó lesz, és a támadók is remekek. Ráadásul Nashvilleből pontot elvinni tavaly is bitang nehéz volt, szóval a jó alapszakasz nagyon kinéz ismét, a többit pedig meglátjuk.

Igazolások:

  • Érkezett: Cody Hodgson, Barret Jackman
  • Távozott:Cody Franson, Mike Santorelli, Matt Cullen, Anton Volchenkov, Taylor Beck

 

Minnesota Wild

Tavaly immár sorozatban 3. alkalommal masíroztak be a rájátszásba, ahol viszont a 2. körben kisöpörte őket a Chicago. Sok játékos nem érkezett a Vadakhoz nyáron, de nincs is rá szükség, úgy jó ez a csapat, ahogy van.

A csapat:

Bár a Minnesota is farsúlyos, elég jól csengő nevek találhatóak a támadósorban. Az alakzat vezére a helyiek ikonja, Zach Parise, de rajta kívül Granlund, Koivu és Niederreiter is képes rá, hogy eldöntsön egy – egy meccset. Számszerűen várhatóan idén sem fognak sokkal többet ütni a tavalyi 227-nél (ezzel 12.-ek voltak a rangsorban), de arra is számíthatunk, hogy 2-3 lőtt góllal már lehozzák a meccset.

A védelem ugyanis a csapat sikerének kulcsa, tavaly csak a Rangers és a Montreal kapott náluk kevesebbet, illetve holtversenyben a Blues (201 gól). Mivel még mindig ugyanazok hátul a kulcsemberek, semmi okunk azt hinni, hogy idén bárki is nagyon megszórná őket, az átlag 1-2 kapott góllal pedig simán nyerni fogják a meccseik többségét.

Hiszen bár jók a védők, a kevés kapott gól főszereplője Devan Dubnyk, aki tavaly év közben érkezett az Arizonától, majd valami emberfeletti teljesítménnyel kezdte el őrizni hálóját a korongtól. Végül Minnesotai gólátlaga 1.78 lett, ami már Price és Rinne, az NHL jelenlegi két legjobb kapusának mutatóival vetekszik.

Összegzés:

Jó kis csapat ez a Minnesota és így, hogy Dubnyk a kezdetektől velük lesz, bárkire veszélyesek lehetnek. Ennek ellenére én nem várom őket a legjobbak közé, de a rájátszásért vívott csatában nem kell majd nagyon izgulniuk. Ha egy mondatban kellene őket jellemeznem, azt mondom átlag feletti támadósor, kiváló védelem és extra kapus. Ez fogadási szempontból annyit jelent, hogy viszonylag jó százalékkal lehet nyeretni őket, de ennél egy hajszállal jobb opció, ha under-re rakjuk a gárdát – különösen védekező csapatok ellen.

ToMMo: Nálam az egyik legszimpatikusabb csapat volt tavaly is, és mikor Dubnykot megvették, konkrétan azzá vált. Idén pedig egész évben ott lesz a kiváló hálóőr, akitől én nem kevesebbet várok, minthogy a liga legjobbjává nője ki magát. Fiatalok és rutinosak remek elegyét alkotja az egész csapat. Én a legjobbak közé várom őket viszont, hiszen tavaly is a rájátszás második köréig jutottak, ami az NHL legjobb 8 csapatát jelenti, ami azért már valami, ráadásul stabil rájátszás csapat évek óta. Bármit el tudok képzelni tőlük. Érdekes tény, hogy az elmúlt 3 évben ahogy bejutottak a rájátszásba mindháromszor a Chicago jelentette a végállomást, az a csapat, amelyik ebből 2x Stanley kupát nyert, és egyszer főcsoport döntőben kapott ki éppen a későbbi bajnok LA-től. Szóval ez a Minnesota nem csak jónak látszik, hanem egy nagyon jó csapat is.

Igazolások:

  • Érkezett: Mike Reilly,
  • Távozott: Keith Ballard, Sean Bergenheim, Kyle Brodziak, Matt Cooke, Jordan Leopold, Chris Stewart

 

Dallas Stars

Számomra a tavalyi szezon egyik nagy kérdőjele volt ez a csapat és nem is sikerült megfejteni végül, mit akarnak igazából játszani. Csupán a Tampa lőtt náluk több gólt (1-el) de mindössze 4 csapat kapott náluk többet, az utolsó helyet kibérelő Arizona, Buffalo, Toronto és Edmonton. Ennek ellenére csak 5 ponttal maradtak le a rájátszásról…

A csapat:

A támadósor túlzás nélkül mondhatom: extraklasszis. Nem is lehet más, ha Jamie Benn, Seguin, Hemsky és Spezza fémjelzi a szekciót. De mintha ez nem lenne elég, megszerezték a Chicagotól idénre Sharpot és ráadásul csatasorba küldik az óriási tehetségnek tartott fiatal Nichushkint is. Ezek komolyan úgy tervezik a rájátszásba jutást, hogy minden meccsen túlütik az ellenfelet??

Abból a szempontból persze nem is lenne ez rossz taktika, hogy a védelem tavaly katasztrofális volt és idénre sem látszik sok javulás e téren. Illetve itt azért rögtön ellent is mondok magamnak, hiszen a Chicago-i Oduya nagyon nagy fogás volt a nyáron, de még a vele megerősített védelem sem tűnik túl acélosnak.

Hátul viszont nagy verseny várható két jó képességű finn kapus között. Az exCápa Niemi szintén jó vétel volt, de Lehtonen is képes parádés teljesítményre. Már csak két kérdés adódik. Először is: a várhatóan 50-50%-ban védő két hálóőr teljesítményére nem nyomja-e rá túlságosan a bélyegét az a kapusoknál mindig fontos tény, hogy mennyire érzik a bizalmat? Másodsorban pedig ki tudja, ilyen védelem mögött mennyire lesznek hatékonyak? Vagy éppen velük tervezik kijavítani a hátvédsor előre kalandozásait? A szezon első pár meccse majd megmondja…

Összegzés:

Hát, én biztos nem fogok végeredményre tenni a Dallas meccsein, ettől a gárdától minden kitelik. De így a szezon előtt azt mondom, nem is kell ilyeneken törni a fejünket. Bőven elég, ha támadó stílusú csapatok ellen megjátsszuk az 5,5 vagy esetleg a 6,5 overt és kis túlzással ömleni fog a pénz a számlánkra. Persze a legbiztosabb az, ha megvárjuk az első 15-20 meccset, december környékén már tisztábban fogunk látni, mit is várhatunk el a Dallasi hátsó alakzattól.

ToMMo: Valóban nagy kérdőjel a Dallas. Annyi kapott góllal nem lehet rájátszásba jutni, tehát mindenképp stabilabb hátsó alakzat kell az idén, meglátjuk jobban sikerül-e ez most. Ennek ellenére csak 5 ponttal csúsztak le Nyugaton, ahol óriási verseny volt a rájátszásért, és ha úgy nézzük, a szezon végén már jobban ment a dolog, inkább a szezon első felében bukták ezt el. Szóval idén simán odaérhetnek, ha stabilabbak lesznek. Az overt én is kiváló opciónak tartom addig is, amíg tisztább képet kapunk az erőviszonyokról, illetve, hogyan is fog működni a Dallas rendszere.

Igazolások:

  • Érkezett: Antti Niemi, Johnny Oduya, Patrick Sharp
  • Távozott: Trevor Daley, Jhonas Enroth, Ryan Garbutt, Shawn Horcoff

 

Chicago Blackhawks

A végére maradt az NHL regnáló bajnoka, aki tulajdonképpen úgy nyerte meg a rájátszást, hogy igazán egy párharcban sem kellett izgulnia (talán csak az Anaheim ellen). Nagyon magabiztosak, nagyon profik voltak, már csak az a kérdés, mit mentettek át ebből az idei alapszakaszra?

A csapat:

Nagyon nem fogom túlragozni őket, semmi értelme. Tavaly az volt az egyik fő kritika ellenük, hogy öregedő sztárokra építik a csapatot, ehhez képest megnyerték a kupát. Ezután pedig, mintha csak incselkednének a bírálóikkal, fiatalításba fogtak. Persze úgy, hogy a kulcsjátékosokat megtartották. Elől a Toews, Kane, Hossa vezérelte támadósorba Anisimov és Panarin is megérkezett, én azt mondom, idén is reálisan elvárható teljesítmény ettől a szekciótól a meccsenkénti 3-4 ütött gól.

A védelem pedig továbbra is sziklaszilárdnak tűnik, élén Keith-el és Seabrookal, akik mögött egy szenzációs kapus, Corey Crawford őrzi a hálót.

Összegzés:

Érdekes lehet, amit most mondok, de én az első meccseken nem várok nagy teljesítményt a Hawks-tól. Idő kell még, mire ez a sok új játékos összecsiszolódik, tényleg a fél csapatot kicserélték. De hogy ettől még gond nélkül fognak bemasírozni a playoffba, abban biztos vagyok. Ott pedig már újra állhat nekik a zászló. Fogadási szempontból messze elkerülendő most a gárda, bármilyen eredmény kitelik tőlük.

ToMMo: Valóban fogadási szempontból eleinte nem kell a Chicagoval foglalkozni, tavaly is így volt, eleinte kissé kedvetlenül, talán a hosszú szezonban előre tekintve játszottak, aztán fokozatosan rákapcsoltak és nagy szériákat hoztak. Mindenképp esélyes idén is a Hawks ez kétségtelen. Nincs igazán gyenge pontja ennek a csapatnak, ha pedig eljutnak a rájátszásig, jól tudjuk, hogy a rutin mennyit számít.

Igazolás:

  • Érkezett: Artem Anisimov, Trevor Daley, Marko Dano, Artemi Panerin, Ryan Garbutt, Erik Gustafsson
  • Távozott: Patrick Sharp, Brandon Saad, Johnny Oduya, Brad Richards, Antoine Vermette, Kris Versteeg, Joakhim Nordstrom, Kimmo Timonen.

hozzászólások

Hozzászólás írásához lépj be vagy regisztrálj!

rendezés: legújabb | legnépszerűbb
gorcsev 2015-10-10 18:59:07
Köszi az elemzést.

A WINIPEG 1-0 ról jőtt 3x-os

Ma ráprobálok a Dallasra, meg talán a Tampára 0-1 ről
Ilyenkor jók a szorzók esetleg Ottawa

további tippjeink a Hoki világából