2014.02. 23.

Olimpiai döntő: Svédország-Kanada

A 2014-es szocsi olimpia elérkezett a leginkább várt eseményéhez, a jégkorongtorna férfi döntőjéhez. Az pedig nem is kisebb párosítást hozott, mint a 2010-es olimpián aranyérmes Kanada és a 2006-ban olimpiai bajnok, világbajnoki címvédő Svédország összecsapását. Ráadásul mindketten veretlenek.

Szocsi, 2014.02.22 13:00

Kanada első mérkőzésén 3-1-es győzelmet aratott a norvégok ellen, az osztrákokat legyőzték 6-0-ra, a finneket pedig 2-1-re ráadásban egy gyakorlatilag tét nélküli meccsen. A letteket 2-1-re birkózták le, az elődöntőben egygólos mérkőzésen múlták felül az Egyesült Államokat. Két játékosuk kiemelkedik, Doughty 4+2, Weber 3+2 pontos, míg Carter és Marleau eggyel vannak a pont per meccs átlag alatt, 4-4 ponttal. Kapusaik jók, stabilitást adnak a csapatnak, Price 96,3%-os védési hatékonysággal bír, Luongo pedig egyszer védett, shutouttal zárt. A kanadaiak a legutóbbi három olimpiából kettőt megnyertek, 2010-en kívül 2002-ben nyertek.

Svédország még hosszabbításra sem kényszerült Kanadával ellentétben. A skandinávok 4-2-es csehek elleni diadallal nyitottak, aztán 1-0-ra verték a svájciakat, a lettekkel 5-3-at játszottak. A negyeddöntőben Szlovénia nem okozott gondot, 5-0-lal léptek túl, az elődöntőben a finneket 2-1-re győzték le. Kiemelkedő játékosuk Erik Karlsson, aki 4+4-nél tart, főleg emberelőnyben aktív, nagyon erős lövései vannak a kék vonalról. Utána Daniel Sedin 1+4-gyel jön, Alfredsson és Steen 4-4 pontos (2+2, 1+3). A kapuban Henrik Lundqvist minden meccsen védett, 95,1%-os mutatója stabilitást ad a csapatnak.

A két csapat kétszer találkozott ezidáig olimpiai döntőben, az 1928-as torna kanadai győzelméből nem lehet sok konzekvenciát levonni, az 1994-es svéd diadalból annál inkább. Bár azon az olimpián még pont nem szerepeltek az NHL-esek, viszont emlékezetes csatában büntetőkkel nyert Svédország, a győztes rávezetés Peter Forsberg nevéhez fűződött. Azt nem garantáljuk, hogy eldől a mérkőzés a rendes játékidőben, viszont a svédek élvezik a bizalmunkat a tornán nyújtott teljesítmény alapján, így svéd győzelmet várunk akár rendes játékidőben, akár hosszabbításban.

• Tipp: 198 H - Svédország nyeri az olimpiát
  • Odds: 2.17 (6/10)