Az Al-Rijád és az Al-Ahli sorsdöntőnek is nevezhető összecsapásával folytatódik csütörtök este, 20 órakor a szaúdi Pro Liga, amely immár a 24. fordulónál tart. A házigazdák azért harcolnak, hogy a kiesőzóna felett maradjanak, míg a vendégek a bajnoki címért folytatnak öldöklő küzdelmet. Nehéz lenne megmondani, melyik félnek van nagyobb szüksége a pontokra, a két csapat közötti minőségi szakadék azonban minden kérdést eldönthet.
Egymás ellen
- Történelmileg az Al-Ahli uralja a párharcot, bár a legutóbbi találkozó 2025. október 30-án, Dzsiddában 1-1-es döntetlennel zárult. A szezon első egymás elleni bajnokiján mindkét gól büntetőből született: a hazaiaktól Ivan Toney a 90+1., a vendégektől Toze pedig a 90+11. percben értékesítette a magáét.
- A két klub a 2000 óta íródó közös története során 18 tétmérkőzésen mérte össze erejét – előfordult, hogy a másodosztályban –, az Al-Rijád 2-szer, az Al-Ahli pedig 11-szer nyert, 13:47-es gólkülönbség mellett.
- A Pro League-ben az elmúlt 5 találkozón 1 győzelmet és 1 döntetlent tudott felmutatni a fővárosi gárda.
- A bajnokság előző kiírásában otthon 5-0-ra, idegenben 1-0-ra nyert a dzsiddai csapat.
Komoly nyomás alatt áll az Al-Rijád

- Az Al-Rijád komoly nyomás alatt áll, a 18 csapatos mezőny 15. helyezettjeként ugyanis csak egyetlen egységgel van a kiesőzóna felett. A fővárosi brigád 23 bajnoki mérkőzésen 16 pontot gyűjtött, mindössze 3 győzelem mellett 7 döntetlent és 13 vereséget könyvelt el. 22 lőtt góljára dupla annyival válaszoltak az ellenfelek, így 1 szerzettre 1,9 kapott találat érkezett meccsenkénti átlagban. A Király Kupától a nyolcaddöntőben elbúcsúzott, így a csapatnak már csak arra kell koncentrálnia, hogy három élvonalban töltött szezon után elkerülje a kiesést.
- A korábbi segédedző, Mauricio Dulac személyében ebben a szezonban már a harmadik menedzsert nevezte ki február közepén a klubvezetés. A keret is „vérfrissítést” kapott a téli átigazolási időszakban. A francia első- és másodosztályban is megfordult algériai középpályás, Victor Lekhal a katari SC Kvadszijától, a portugál csatár, Leandro Antunes a Feirensétől, a fiatal román válogatott balszélső, Enes Sali pedig kölcsönben a Dallastól érkezett. Visszatért továbbá az Al-Rijádhoz a védő Abdulelah Al-Khaibari, aki korábban több mint egy évtizedet töltött a klubnál.
- A 46 éves brazil szakember irányításával viszonylag jól kezdett az Al-Rijád, amely az új szakvezető első két meccsén négy pontot csent el a tabella második feléhez tartozó csapatoktól. Az Al-Khaleej ellen otthon ért el 1-1-es döntetlent, majd idegenben győzte le az Al-Kholoodot 2–0-ra. A legutóbbi találkozón azonban véget ért ez a mini veretlenségi sorozat.
- Az Al-Rijád hétfőn 3-1-es idegenbeli vereséget szenvedett az őt mindössze három pozícióval megelőző Al-Shabaabtól. Yannick Carrasco már az első félidő derekára duplázott, a 71. percben szerzett harmadik gólja pedig eldöntötte a mérkőzést. Leandro Antunes találata (87’) már csak a szépítésre volt elég. A fővárosi gárda annak ellenére kapott ki simán, hogy 2,20-as xG-vel (várható gólszám), 54 százalékos labdabirtoklással és 26 kapura lövési kísérlettel rendelkezett, amelyek közül 7 talált. A házigazdák 15 próbálkozásból is elérték ez utóbbi számot, valamint 2,76-os xG-t tudtak felmutatni és még a kapufát is eltalálták.
- Az Al-Rijád az elmúlt 5 mérkőzésén 1 győzelem és 1 döntetlen mellett 3-szor is vereséget szenvedett, ezeken 4 gólt szerzett és 6-ot kapott.
- A fővárosi gárda hazai pályán 2-szer szerezte meg mindhárom pontot, 4-szer csak az egyiket, 5-ször pedig teljesen „kifosztották” a látogatói. Otthonában 11-szer talált be, 16-szor kapitulált, és 8 meccs óta nyeretlen. A már említett Al-Khaleej (1-1) előtt az Al-Nasszr (0-1), az Al-Hilal (1-1), az Al-Tawoon (1-3) és az Al-Fayha (1-1) fordult meg nála az idén.
- A rijádiaknál a hírek szerint nincsenek sérültek, így Mauricio Dulac valamennyi játékosára számíthat.
Az Al-Rijád várható kezdőcsapata: Borjan – Al-Khaibari, Barbet, Al-Kaibari, Al-Boardi – Lekhal, Al-Siyahi – Sali, Toze, Lia Okou – Antunes.
Szokatlan magasságokban az Al-Ahli

- Az Al-Ahli soha nem járt ilyen közel ahhoz, hogy a Pro League élén végezzen. (A dzsiddai klub háromszor is volt már szaúdi bajnok, legutóbb 2016-ban, akkor azonban még máshogy nevezték a pontvadászatot). A hét elején pedig győzelmének köszönhetően meg is tapasztalhatta a csapat, hogy milyen érzés, amikor a teljes mezőny a hátát nézi. Megnyugodni azonban korántsem szabad: rendkívül kiélezett a verseny, csak egy-két pont választja el egymástól a dobogósokat, akár fordulóról fordulóra változhat az éllovas kiléte, így a legapróbb hiba sem fér bele.
- Kiemelkedő formában érkezik Rijádba az Al-Ahli, amely 23 bajnoki mérkőzésen 17 győzelmet aratott, mindössze 5 döntetlen és 1 vereség mellett. 45 lőtt góljára csak 15 kapott érkezett, így meccsenként átlagosan 2-szer talál be és 0,7-szer kapitulál – az előbbi a mezőny egyik legjobb mutatója, az utóbbinál pedig nincs is különb a ligában. A dzsiddai gárda több fronton is menetel, az ázsiai Bajnokok Ligájában nyolcad-, a Király Kupában pedig elődöntőt játszhat hamarosan.
- Az Al-Ahli – minden versenysorozatot figyelembe véve – 15 mérkőzés óta veretlen, ezeken 13 alkalommal győzött. A szaúdi élvonalban 4 meccset nyert meg zsinórban a gárda, 17 lőtt és 3 kapott góllal.
- Matthias Jaissle csapata azonban a legutóbbi fellépésén, hétfőn, a Damac otthonában megszenvedett a három pontért. Franck Kessie 37. percben szerzett találatával a dzsiddaiak nyertek ugyan 1-0-ra, de a házigazdának két érvénytelenített gólja is volt, 60 százalékban birtokolta a labdát és 13-szor lőtt kapura, 4-szer pontosan. A vendégcsapat mindössze 4 lövési kísérlettel próbálkozott, ebből 1 találta el a kaput. A mérkőzés végeredményét nagyjából jól tükrözik a 0,35-ös, illetve 0,69-es xG-mutatók, noha mindkét fél eljutott egy-egy kapufáig is.
- Mindenesetre meglett az Al-Ahli 8. idegenbeli győzelme is, 2 döntetlen és 1 vereség, valamint 16:4-es gólkülönbség mellett. A Damac (0-1) és az Al-Shabab (2-5), valamint a Neom (0-3) és az Al-Kholood (0-1) elleni idegenbeli sikerek a csapat utolsó pontvesztését, az Al-Hilal otthonában játszott 0-0-t keretezik.
- A Damac ellen megszakadt Ivan Toney nagy sorozata, aki előtte zsinórban három bajnokin talált be, összesen ötször. Korábban február 2-án, az Al-Hilal ellen fordult elő utoljára, hogy képtelen volt bevenni az ellenfél kapuját. A következő mérkőzésen aztán rögtön megtörte a rövidke gólcsendet az angol válogatott támadó, aki 22 meccsen 23-szor zörgette meg a hálót a szaúdi élvonal mostani szezonjában.
- Matthias Jaissle csak a már jó ideje sérült török válogatott középhátvéd, Merih Demiral játékával nem számolhat, rajta kívül mindenki bevethető a vendégeknél.
Az Al-Ahli várható kezdőcsapata: Mendy – Majrashi, Hamed, Ibanez, Al Hawsawi – Mahrez, Kessie, Atangana, Galeno – Toney, Saleh.
Öt fő szempont
- Az Al-Rijád az elmúlt 18 tétmérkőzéséből csak 1-et tudott kapott gól nélkül lehozni, és ez idő alatt mindössze 1 győzelmet aratott.
- Az Al-Ahli veretlenségi sorozata már 15 mérkőzésre nőtt, ebből 13 alkalommal győzött.
- Az Al-Rijád az elmúlt 3 hazai meccsén nem tudott nyerni, mindössze 2 pontot szerzett. Ellenben az Al-Ahli az utolsó 3 idegenbeli mérkőzéséből 2-t megnyert és 1-et döntetlennel zárt.
- Az Al-Rijád átlagosan 1,45 gólt kapott hazai pályán a bajnokságban, az Al Ahli ugyanennyit szerzett idegenben.
- Az Al-Ahli támadójával, Ivan Toney-val – aki 22 bajnokin 23 gólt szerzett – a múlt év végén fordult elő utoljára, hogy két egymást követő élvonalbeli meccsen nem tudott betalálni. Azóta 13 találkozón lépett pályára…
Mire fogadjunk?
- Az Al-Rijád 44 kapott gólja a szaúdi bajnokság harmadik legrosszabb védelméről árulkodik. És ezen a pár hete kinevezett új edző egyelőre nem tudott érdemben változtatni: a fővárosiaknak legutóbb háromszor is beköszönt az Al-Shabab, amelynél mai ellenfelük, a dzsiddai csapat jóval komolyabb játékerőt képvisel. Az Al-Ahli sem lehet büszke az utolsó meccsére, rezgett a léc, bőven benne volt a pontvesztés esélye, ami végzetes lehet a végelszámolásnál. Mi éppen ezért véljük úgy, hogy a vendégcsapat újra megrázza magát és nem bíz semmit a véletlenre. Márpedig a minőségi szakadék túl nagynak tűnik ahhoz, hogy azt képesek legyenek áthidalni a hazaiak. Az őket kereken 40 egységgel leköröző vendégek 15 mérkőzés óta veretlenek, szilárd védekezéssel és félelmetes támadójátékkal rendelkeznek. Újra betalálhat Ivan Toney is, mondjuk Rijad Mahrez jóvoltából – az előbbi 4 gólt szerzett, az utóbbi pedig ugyanennyi gólpasszt osztott ki az Al-Ahli utolsó öt bajnokiján.

👉 REGISZTRÁLJ ITT, aktiváld az egyedi bónuszkódot és legyen tiéd a 10.000 forintos befizetési bónusz!
Ahhoz, hogy mindezt továbbra is fenntarthassuk ezen a szinten a Tipplapot, és még jobb- és több tartalmakat készíthessünk, hozzátok fordultunk segítségül és elindítottuk a Donably-t. Minden támogatás számít, és segít abban, hogy a közösségünk tovább növekedjen. Ha teheted, kérjük támogass minket! Ez számunkra hatalmas segítség! Előre is köszönjük szépen!


Szerencsejátékban 18 éven aluli személyek nem vehetnek részt.


Hozzászólás írásához lépj be vagy regisztrálj!