2016.11. 09.

ATP World Tour Finals - John McEnroe Csoport

Lassan férfiteniszben is legördül a függöny az idei évre, a teniszszerető emberek legnagyobb bánatára. No, de van még előttünk egy záróakkord, amolyan csúcsesemény, a londoni O2 csarnokban megrendezésre kerülő ATP Világbajnokság. 

 

 

 

 

Andy Murray

A tenisz vb 8-as mezőnyéből a legtöbb pontot a brit Andy Murray gyűjtötte be, aki nem mellesleg regnáló világelső is a hétfői naptól és személy szerint, aki ilyen végső győztes opcióban gondolkodna a vb kapcsán, abszolút őt tudnám ez ügyben fogadásra javasolni. Kemény férfi lett a mimóza Murrayből, aki anno még pityergett egyes vereségek után es vilàgi luzer volt, most a keresztfàrol is leszàllna, amolyan Russel Crowe:Gladiàtor. A múltjára visszatérve, a siker kapujában elszenvedett vereségek minden bizonnyal padlóra küldték, de túlélt ő ennél keményebb dolgokat is, például 9 èves volt, mikor az iskolájában egy őrült tömegmészárlást végzett, ahol 16 gyerek es egy felnőtt hunyt el. Jól ismerte az elkövetőt, erről csak önéletrajzi könyvében ír, senkinek nem beszélt.

13 nyarán sikerült neki első alkalommal megnyerni a "hazai" Wimbledoni tornát, ám ehhez is hozzátartozik, hogy az előtte levő évben, 1938 utàn első britként jutott a fináléba, azonban hiába nyújtotta élete játékát, 4 szettbben nyert Federer. No, itt volt a sírva fakadás, és negyedszer is hiába futott neki egy GS döntőnek. Ezután jött egy óriási lelkizés és sok mindent tisztán látott magában. A múltat elengedte es egyszerűen nem fogadta el a lúzer szerepet.

2012 nyár végén az olimpián szintén hazai pályán megverte az elődöntőben Djokovicsot,  ahol extázisban játszott, majd a fináléban úgy elkente a pár héttel ezelőtti wimbledoni vereségért Federert, hogy az a 3 szett alatt csupán 7 játekot tudott fogni ellene. Ekkor már bizonyos Ivan Lendl, volt GS győztes játékossal dolgozott együtt, érződött a közös munka, az önbizalom injekció, amit Lendl fecskendezett bele. Teljesen megváltoztatta a hozzáállását a teniszhez, a munkához, az élethez. Azzal a 12-es olimpiai sikerrel minden megváltozott benne, más lett a széljárás, nem kételkedett, hanem töretlenül hitt magában.

Azon az őszön még New Yorkban is csúcsra ért, Djokovicsot legyőzte, az sem zavarta hogy 2 szettes előnyt adott le, a majd 5 óràs gyilokban felőrölte a szerbet. Lendl nem csak a fejét tette rendbe, a testét is. Használtak a kemény tengerparti futások, edzések, szigorú táplálkozási dolgok. Andy brutális erőnlétre tett szert, a legjobb, a legerősebb az egész mezőnyben. Sokszor azt érzem akár másnap reggelig is tudna játszani. Rongy lábai vannak, mindenért elmegy, sokszor lehetetlen labdákat ad vissza, a lelátóról. :-) Lendl türelmes volt vele es hitt benne, holott sokan lemondtak volna róla. Volt edzője azt mondta, hogy ő sem mondott mást Andynek, mint Lendl, csak neki 8 GS sikerrel a háta mögött jobban hitt, egyszerűen itta a szavait. Néztem egy olyan edzés videót, hogy Murray egy félbevágott labdán gumiszalagokat tép. Elképesztő. :-)

Hogy néz ki az idei éve? 85 meccs, abból 75siker, 10 vereség. Az év elején Aus Open finálé, ahol kikapott Djokovicstól, majd február elején jött a baba, úgyhogy mondhatni családilag is előrelépett idén, korábbi évben ugye el is vette a lányt, akivel járt.

Februárt kihagyta, márciusban a 2 első Masterson: Miami es Indian Wells 3. fordulós vereségek Delbonistól, illetve Dimitrovtól (betudható talán a hónapos kihagyásnak).

Áprlisban elődöntős vereség Nadaltól Monte Carloban. Igazábol amit májustól letolt, az az elborzasztó! Május, Madrid finálé, Rómát nyerte, Garros döntő, Queenst a Wimbledoni füves felvezető versenyt nyerte, Wimbledoni bajnok lett immár másodszorra. Nyerte augusztusban az olimpiát Potrót verve a fináléban. Cincy döntő (itt Cilic megcsípte, 24 meccses nyerésben volt ennek előtte Andy).

A US Openen a negyeddöntőig ment, itt verte Nisikori 5 szettes gyilokban, ezt sem bírta fizikailag, bármekkora erőnléte is van. Pekinget vitte október elején, majd megnyerte a Shanghaji 1000-es tornát, a bécsi 500-ast, most itt november elején pedig a Párizsi 1000-est, szóval egészen elképesztő. Mi kell még ide? Egy vb cím, amit tavaly kicsit úgymond beáldozott a brit csapat november végi belgák elleni Davis kupa döntője miatt (ami meg is lett).


Stan Wawrinka

A vb-re 3. helyen a svájci, ámde a nevéből is jól kicsengő lengyel felmenőkkel rendelkező Stanislasz Wawrinka kvalifikálta magát. Ha az ő idei évét vesszük górcső alá: 63 meccset játszott le, abból 45 sikert abszolvált, és mellé 18 vereséget gyűjtött be.

Rögtön az év elején január első napjaiban, az indiai Chennaiban nyert egy kisebb tornát, majd az év első GS tornáján az Aus Openen a 16 között búcsúzott Raonics ellenében. Dubajban tudott egy tornát nyerni február végén, aztán a márciusi 2 darab ezres rosszul sikerült, Indian Wellsben Goffen a 16 között verte, Miamiban pedig a 2. fordulóban Kuznyecov ellen búcsúzott. Az utána következő 3 salakos Mastersen is csak szenvedett. Áprilisban Nadal verte meg Monte Carloban (igaz ott negyeddöntőig legalább elment), Madridban a 2. körben búcsúzott Kyrgiosz ellen, Rómában pedig a 16 között Juan Monaco ellen. Május végén Genfben tudott egy kisebb tornát nyerni. Azonban a Grand Slamekre mindig össze apja magát, itt a Garros esetében is elődöntőig azért elment, ott Andy Murray verte.

Wimbledonban fura vereséget szenvedett a 2. körben Potrótól (bàr a fű sohasem volt a kedvence) Július végén a Toronto Masterson az elődöntőig ment, ahol Nisikori verte, majd Cincyben 16 közötti vereség Dimitrovtól.

Nyár végén a US Openen viszont újra nagy durranás, az első pár forduló nehézkes volt neki, de tudott emelni a játékán és már jóval a finálé előtt látni lehetett, ez biza ihletett Grand Slam győztes forma. Így is lett. 3-1re verte Djokovicsot a fináléban.

Szeptember végén még tartani tudta ezt a US Open formát és döntőbe ment Szentpétervárott, igaz ott kikapott Zverevtől. Októberben aztán leeresztett persze, Shanghaj Masterson hamar búcsúzott, 2. kör Gilles Simon ellen. Lényeg a lényeg, idén azért újabb GS trófeát szerzett meg és már csak Wimbledon kell neki. Lehet hogy arra is rámozdul? Kétségeim nincsenek. :-) És hogy milyen formát várhatunk itt tőle? :-) Olyan semmilyen, Wawrinkásat. :-)


Kei Nishikori

A Vb-re az 5. helyen a japán tornádó, Nisikori Kej kvalifikálta magát. Sokat szerintem tőle újfent ne várjunk itt, hisz többet sérült mint egészséges. Nézzük mit produkált idén.

 76 lejátszott meccse van, abból 58 siker és 18 vereség. Nem kezdett rosszul év elején, hisz az Aus Openen negyeddöntőig ment, ahol a későbbi győztes Novak Djokovics kaszálta csak el, majd február elején Memphisben tornát is nyert, az idei év nagy ígéretének számító, ám de csúnyán besülő Taylor Fritz ellenében. Márciusban Indian Wellsben negyeddöntőig ment, ott Nadaltól kapott ki, Miamiban viszont döntőzött (Djokovicstól kapott ki).

Április végén az egyik kedvenc tornáján Barcelonában szintén fináléig jutott (vereség Nadal ellenében). A Madridi Mastersen májusban elődöntős vereség szenvedett Djokovicstól, majd Rómában ugyaneddig jutott, és ugyanúgy tőle kapott ki. A Garroson a 16 között búcsúzott Gasquet ellen.

Wimbledonban szinten a 16 között volt a végállomás Cilic ellen, majd a Toronto Masterson finálét játszott, és kapott ki ismét Djokotól. Ezután az olimpián augusztusban szerzett egy bronzot, Rafa Nadalt megverve a 3. helyért. Cincyben a 16 között kiesett Tomic ellen, viszont a US Openen jó volt es elődöntőt játszhatott Wawrinkával, azonban ő sem tudta megállítani a szárnyaló svájcit. Pedig vezetett ellene, de Waw erőtenisszel megtörte.

Nagy szívfájdalma volt a hazai közegben, a Japán Rakuten Openenen, Tokióban összeszedett sérülése és meccsfeladása Joao Sousa ellen. Bázelben a döntő megnyerése talán kárpótolta volna emiatt, azonban Cilic közbeszólt ott is. A Párizsi Masterson pedig 16 között búcsúzott előnyből Tsonga ellen.

Szóval összességében volt pár fináléja idén, de rendre alulmaradt, extrát nem tudott nyújtani. Nincs szervája ennek a fiúnak és rettenetesen sérülékeny. Szinte többet az, mint amit játszik, ki tudja mit várhatunk majd itt tőle.. :-) 


Marin Cilic

A horvát Marin Cilic nagy hajrát vágott ki a végén, mire kvalifikálta magát a vb döntőre. Igazából itt az év második felében, de főként az ősz folyamán került jó formába, tehát mondhatni nála jó volt a formaidőzítés, lehet hogy vele számolni kell majd itt. Őszintén szólva az én véleményem az, hogy talán ő lehet, aki jelen pillanatban küzdelemre késztetheti Andy Murrayt, vagy akár meg is verheti, mint ahogy tette ezt a Cincy fináléban (igaz ott is más lehetett volna a leányzó fekvése, ha nem egy holtfáradt Murray van vele szemben).

Ami Cilic idei eredményeit illeti az év eleji ausztrál tornákon nem volt jó. Az Aus Openen 3. körben búcsúzott Bautista ellen, majd február végén Marseilleben tudott felmutatni egy finálét, amit elvesztett Kyrgiosz ellenében. A márciusi Prémium tornák közül Indian Wellsben a negyeddöntőig ment, ahol Goffen verte meg. Azán Miamiban hamar kiesett a 3. körben Gilles Simon ellen.

Egy május végi Genfi döntője van, amire büszke lehet (ámde ott vesztett Stan Wawrinka ellen). Aztán a fűszezonban Queensben elődöntőben kapott ki Murraytől, majd Wimbledonban talán a torna legjobb meccsét játszotta Federer ellen. Vezetett ellene 2-0-ra és lelőtte a pályáról, ahogy anno a US Openen tette, azonban ez sem volt elég, Fed megfordította.

Aztán jött a horvátnak 2 lyukas torna. AToronto Masterson a 2. körben búcsúzott Karlovics ellen, az olimpián pedig a 16 között Monfils ellen. Majd ezután jött a már említett Cincy torna, amit elvitt, Murrayt verve a fináléban. Ezek után a US Openen sokat vártak tőle, azonban 3. körben búcsúzott Jack Sock ellen, ősszel pedig Tokióban az elődöntőben kapott ki Goffentől, majd a Shanghaj Masterson Alexander Zvetevtől nagyon korán.

Most itt a célegyenesbe fordulva az utolsó 2 tornát meg tudta húzni. Wawrinka kiesésével meg tudta nyerni Bázelt, Nisikorit verve a döntőben, majd a Párizs Masterson megverte azt a Novak Djokovicsot, aki ellen borzalmas múltbeli mérlege volt. Motiváció szempontjából talán nem égett a maximumon a szerb világklasszis, valamint könyöksérülés jelei is mutatkoztak nála, mindenesetre így is nagy dolog volt az ő megverése. Cilic aztán az elődöntőben kapott ki egy bombaformában levő, szinte hibátlanul játszó John Isner ellen.

Szóval, ha megnézzük a horvát fiú össz mérlegét, elég ingadozó a teljesítménye. Jobb periódusok után sokszor visszaesés következik. Kérdés tőle is mit várhatunk itt.. Benne is ott van a US Open sikertől egészen a legutolsó trógertől való vereségig bármi. Számomra itt a viszonylag jó őszi teljesítmény bizakodásra ad okot. Jól szervál, magas, a tenyeresei nagyon jók. Fejben nem mindig van a toppon, ez is változó, de Djokovics ellen mikor megérezte a vér szagát nagyon összeszedett, koncentrált tudott lenni. 

 

http://www.atpworldtour.com/

http://www.barclaysatpworldtourfinals.com/

hozzászólások

Hozzászólás írásához lépj be vagy regisztrálj!

rendezés: legújabb | legnépszerűbb

további tippjeink a Tenisz világából

Az aktuális héten zajló ATP , WTA és challenger tornákat monitorozzuk és az olvasókkal közösen keresünk olyan tippeket, amelyeket érdemes lehet egy szelvénybe berakni, valamint olyanokat is, amelyek single is megállják a helyüket. Fotó: Matthewryz.
Az aktuális héten zajló ATP , WTA és challenger tornákat monitorozzuk és az olvasókkal közösen keresünk olyan tippeket, amelyeket érdemes lehet egy szelvénybe berakni, valamint olyanokat is, amelyek single is megállják a helyüket. Fotó: Matthewryz.
A stratégia a következő: Két-, vagy több teniszmeccs kötésben, amelynek az eredő szorzója 3,0 körüli. A tét kialakítása egy biztonságos bankroll-menedzsmenten-, valamint a Fibonacci stratégián alapul.
A stratégia a következő: Két-, vagy több teniszmeccs kötésben, amelynek az eredő szorzója 3,0 körüli. A tét kialakítása egy biztonságos bankroll-menedzsmenten-, valamint a Fibonacci stratégián alapul.
Az aktuális héten zajló ATP , WTA és challenger tornákat monitorozzuk és az olvasókkal közösen keresünk olyan tippeket, amelyeket érdemes lehet egy szelvénybe berakni, valamint olyanokat is, amelyek single is megállják a helyüket. A madridi negyeddöntőből hoztam egy meccset. Fotó: Matthewryz.
Az aktuális héten zajló ATP , WTA és challenger tornákat monitorozzuk és az olvasókkal közösen keresünk olyan tippeket, amelyeket érdemes lehet egy szelvénybe berakni, valamint olyanokat is, amelyek single is megállják a helyüket. A madridi negyeddöntőből hoztam egy meccset. Fotó: Matthewryz.