2018.03. 04.

Tenisztáska - WTA

Tenisztáska - WTA

Február elején írtam egy rövid összefoglalót a férfi mezőny addigi történéseiről, most pedig így Indian Wells előtt közvetlenül úgy gondolom, hogy itt az ideje, hogy az általam jobban követett női teniszről is írjak egy kis szösszenetet. Lássuk mi történt eddig, kikre lehet érdemes fokozott figyelmet fordítani a közelgő két Premier Mandatory tornán.

 

Kezdjük a világelső Simona Halep eddigi tevékenységével, amire nem sok kivetni valót lehet mondani. Rögtön az első lehetséges tornán Shenzhenben végigverte a mezőnyt egyéniben is, és Begu oldalán párosban is. Aztán kivette szépen a pihenőt, és az Ausztrál Openen is hatalmasat játszott annak ellenére, hogy már az első meccsen összeszedett egy kisebb sérülést. Az utóbbi évek egyik legjobb női GS döntőjében maradt alul Wozniacki ellen végül, de láthatóan ez is csak erősítette őt, pedig fejben idén amúgy is nagyon összeszedettnek tűnik. Dohában is sérülés miatt az elődöntőt játék nélkül kényszerült feladni, hogy mostanra rendbe jöjjön. Így a 14/1-es mutató is önmagáért beszél, hát még az, hogy a lassú Indian Wellsi pálya is kedvez neki. Nem véletlen lett bajnok 2015-ben ott, de amúgy sem rossz eredményeket szokott elérni. És hol van még a salakszezon, nem kérdés, hogy ha egészséges tud maradni, és továbbra is jól menedzseli a szezonját erőnlét terén is, akkor a Roland Gaross egyik legfőbb esélyese lehet majd. Addig pedig passzolgatják a világelsőséget egymásnak Wozniackival. Bár az is lehet, hogy tartani tudja, erre is választ kapunk a következő hetekben, de annyira lőtávon belül vannak, és annyira sok pont forog majd kockán, hogy lehet tényleg váltogathatják majd egymást.

Térjünk is át a világbajnok és most már Ausztrál Open győztes Caroline Wozniackira. A dán ott folytatta ahol abbahagyta 2017-ben a világbajnoki címmel. Remek játékot mutat, és a forma is fenntarthatónak tűnik. Aucklandben egyből első tornáján döntőzött, ahol mumusától Goergestől kikapott ugyan, de aztán az Ausztrál Openen végigment mindenkin, és élete első GS győzelmét behúzta végre. Ez nála egy nagy gát átszakadása, hisz nagyon sok hetet töltött már el világelsőként, de igazi bajnoknak csak akkor tartják az embert, ha sikerül a legnagyobb trófeát is megnyerni. A győzelem utáni Szentpétervári indulása teljesen érthetetlen. Egy hosszú kimerítő hét után, ráadásul rengeteg ilyenkor esedékes sajtó, stb. kötelezettség után értelmetlennek tűnt, és az is volt elindulni orosz országban. Kasatkina ezt meg is mutatta egy teljesen indiszponált, a saját játékához képest rengeteget hibázó Wozniacki ellen. Aztán Dohában már ismét jobbik arcát mutatta Caro le tudta verni az idén eddig szintén parádézó Kerbert, és csak a későbbi győztes Kvitova állította meg az elődöntőben egy szintén hatalmas döntő szettes mérkőzésen. Az elmúlt években annyira nem jött ki neki a lépés a sivatagban, tavalyról is „csak” egy negyeddöntőt véd itt, de azelőtt ő is bajnok volt már itt, és azon felül többször döntőzött is. Elméletben neki is kedvezhet a lassabb pálya, tehát midőn élete talán legjobb formájában érkezhet ide, így természetesen komolyan számolni kell vele is.

(Forrás: www.wtatennis.com)

Petra Kvitova az aki szépen „sunyiban” kezd visszajönni oda ahova tartozik. Nyilván a késeléses történet után nem volt ez egyszerű, és kérdéses volt valaha tud-e még annyira magabiztosan és jól teljesíteni, de nagyon úgy tűnik, hogy igen. Tavaly sem volt már rossz, de ott volt az a régi Petra féle hektikusság, hogy olykor verhetetlen, olykor meg világgá üt mindent. A csókbetegséget is sokszor felhozták, de ebben azért elég sokan benne vannak, szóval én ezt sosem kezeltem olyan érvnek. Ami viszont tény, hogy már tavaly is ugye nyert füvön Birminghamben ami az egyik kedvenc borítása, meg voltak szép meccsei ez igaz. Ettől még lehetne hektikus. Viszont nem véletlenül nyer meg senki egy Premier, majd egy Premier 5-ös kategóriájú tornát zsinórban, úgy hogy a kettő közt még a FED Kupában is a csapata húzóembere tud lenni. Ez egyébként konkrétan úgy néz ki, hogy 01.31. és 02.18. között megnyerte a Szentpétervári tornát, majd Svájc ellen az egyéni két meccsét, majd Dohában is ő emelte magasba a trófeát. Ez jelenleg egy 13 meccses győzelmi széria. Amit 19 nap alatt zavart le. Ez azért már jelent valamit. Ha nem betlizik azonnal, mint mondjuk tette az AO-n, akkor Kvitovára nagyon figyelni kell, hiszen tudjuk, hogy bárkit megverhet.

(Forrás: www.twitter.com/australianopen)

A következőnek akiről említést teszek mindenképpen Elina Svitolinának kell lennie. Rá is igaz, hogy ott folytatta, ahol tavaly abbahagyta. Tavaly ha emlékeim nem csalnak 5 WTA döntőből 5-öt nyert, és idén is 2-ből 2-nél tart, ráadásul Dubaiban megvédte a címét. Furcsa kettősség ez nála amúgy, mert premier 5 magasságig ilyen magabiztosan teljesít, de GS-en negyeddöntő eddig a legjobbja, és Premier Mandatory tornákon sem kecsegtetőbb ez. Szóval a legnagyobb tornákon eddig nem sikerült neki az áttörés igazán. Persze ez csak idő kérdése lehet, hiszen látjuk a remek játékát, és hozzá megvan a győztes attitűd is. Szerintem neki is kedvezhetnek a viszonyok amúgy mind IW-ben, mind Miamiban majd. Kérdés, hogy a GS-ek és a VB után legnagyobb két tornaként emlegetett helyszíneken sikerül-e átlendülnie ezen a látszólagos gáton. Szerintem valamelyiken kijön neki a lépés, még ha nem is feltétlen győzelem formájában, de egy elődöntőt már várnék tőle. Mindenképp a jövő egyik meghatározó alakja lehet, és már most is az.

Fontos megemlítenem azt, aki visszatérni látszik szintén a GS győztes formájához idén, egy pocsék év után. Ő nem más, mint Angelique Kerber. A Hopman Kupán már látszott, hogy nem a tavalyi gyengélkedő németet látjuk, hanem egyre magabiztosabban azt, aki le tudta GS döntőben győzni Serena Williamset is már. Nem is kapott ki a Hopmanon egyáltalán, majd az AO-n is csak egy fantasztikus mérkőzésen állította meg Halep. Aztán Dohában szintén így járt, csak akkor Wozniacki ellen. Aztán Dubaiban kicsit könnyebben verte őt Svitolina, de ez így is parádés mérleg. Három vereség, de az a jelenlegi WTA legmeghatározóbb játékosai ellen, és mellé 19 győzelem. Ezt bármikor aláírta volna tavaly előre Kerber ez biztos. De nyilván ennél nagyobb célokért küzd ő is, és nyerni szeretné a tornákat. Erre minden esélye meglehet most is, hiszen azért neki is van már a sivatagi tornáról több elődöntője is, ilyen formában pedig bármi elképzelhető.

(Forrás: https://www.instagram.com/angie.kerber)

És itt húznék most egy határvonalat. A jelenlegi WTA mezőny azért baromira izgalmas, mert az idei szezont eddig 4 olyan teniszező uralja, akik jó formában nagyon stabilak tudnak lenni, és baromi nehéz amúgy is leütni őket a pályáról. Ezért láthatunk amúgy ilyen klassz meccseket. Kvitovát most beemelem közéjük, hiszen rászolgált azzal a két tornával erőteljesen dominálva. Ezen a határvonalon alul jönnek számomra a többiek, akikről csak pár szóban, de kicsit indokolva is, miért más szint ez a fenti nekem.

Karolina Pliskova például pont abban marad el a fentiektől, hogy nem képes stabilan hozni a teljesítményét, és most már láthatóan el is bizonytalanodott magába tavalyhoz képest. Ettől függetlenül egy-egy héten képes olyan játékra, hogy bármelyiket, vagy egymás után mindet megveri a fentiek közül, de ehhez egy olyan hét kell, és hosszú távon azért alattuk van.

Garbine Muguruza ugyanilyen ezen a téren, csak ő már többet tett le az asztalra a grand slam győzelmekkel, és ezáltal potenciálisan talán jobban is várható tőle, vagy úgymond sűrűbben az a jó hét, lásd Dohában pl. már egész jó volt.

Jelena Ostapenko viszont nálam más kategória. Tudjuk, hogy elsülhet a keze, hiszen láttuk ezt egy GS trófeában manifesztálódni, én tartom azt, hogy az egy nagyon kifutott eredmény volt. Szerintem évek kellenek neki, hogy valamilyen szinten stabillá váljon az ifjú lett hölgy, és jelenleg inkább visszaesést várok tőle, mint nagy eredményeket. Negatív is az idei mérlege eddig.

Ellentétes pályát várok viszont Daria Kasatkinától, aki azért idén is „meresztgette már a körmeit”, hogy ilyen csúnya frázissal éljek. Hazai környezetben rendre jól teljesít, a Dubai torna viszont már kifejezetten előre mutató volt. Azért nagy csodát tőle sem várok amúgy a szezonban, de a tavalyinál mindenképpen stabilabban kéne már ott lennie, és úgymond a kötelezőket behúznia plusz egy-két ráadást. Egy a Charlestonihoz hasonló tornagyőzelem pedig bármikor benne lehet idén is. A salak amúgy is érdekes, és vízválasztó lehet majd nála.

Elise Mertens az akiről még feltétlen említést kell tenni. Szépen beteniszezte magát a TOP közelbe, de mondjuk ezt vártam is tőle, csak innentől már nem lesznek rá olyan jó oddsok, aztán meglátjuk milyen stabil tud lenni. Egy tornagyőzelme már van, és bármikor becsúszhat még a szezonban egy hasonló. Ellene azért majd okosan kell tenni, sokak ellen okozhat meglepetést, de azért olyan igazán nagy tornagyőzelmet nem várok tőle. Neki ez az AO elődöntő volt szerintem az idei legnagyobb sztori, de mondom, fog még meglepiket hozi az biztos. Egyébként, hogy egy hasábon belül letudjam a számomra ugyanolyan kategóriás versenyzőt, Asleigh Barty még a hasonló. Csak okosan érdemes behúzni az X-et ellene is, viszont ha kínálkozik a lehetőség mellette annál inkább. :)

(Forrás: www.twitter.com/australianopen)

Természetesen a legnagyobb örömünket Babos Timi okozta idén, hiszen párosban belépett a grand slam győztesek közé, tavaly év végén meg ugye a VB címet gyűjtötte be. Mindezt ugye két külön partnerrel, tehát teljes joggal mondhatjuk, hogy Timi az egyik legjobb páros játékos jelenleg a világon. Emellett magára talált egyesben is, ezt egy tajvani tornagyőzelemmel jelezte is, szóval az önbizalma is helyreállhatott. Kívánjuk neki, hogy halmozza tovább a sikereket az évben.

Ha pedig már magyarok, és páros sikerek, akkor mindenképp meg kell említeni Stollár Fanny fantasztikus győzelmét hazai közönség előtt Georgina Garcia-Perez oldalán a Hungarian Ladies Open versenyen itt Budapesten. Az egész tornán remekül játszottak a lányok, a döntőben pedig az első kiemeltet verték, olyan rutinos ellenfeleket, mint Flipkens és Larsson. Csak a rend kedvéért, hogy mekkora dolog ez, Larsson 12 WTA trófeát bezsebelt már párosban, és most ősszel Babosék ellen világbajnoki döntőt játszott amúgy még Bertens oldalán. Fanny számára ez volt az első WTA tornagyőzelem, reméljük sok követi még mind egyéniben, mind párosban. :)

(Forrás: www.hungarianladiesopen.com)

A többiekről már tényleg csak nagyon röviden:

Goerges, Buzarnescu, Bellis olyanok, akikre érdemes fokozott figyelmet fordítani a nem annyira megszokottak közül. Emellett Mladenovic és Bencic újra olyanok akikkel számolni kell erősen. Radwanskával pedig sokkal óvatosabban lehet csak menni, mint az előző években.

Lehetne még folytatni a sort, de akkor sosem érnék a cikk végére, a többit kommentbe ki lehet tárgyalni, főleg ha kérdés lenne valakiről, vagy ilyesmi.

Még pár rövid szó a párosokról:

Elég nagy katyvasz eddig az a mezőny, de nagy örömünkre Babosék vezetik a Szingapúr felé tartó versenyt. Rajtuk kívül természetesen ott van a mindenkori Makarova/Vesnina duó, és Dabrowski az aki felemelkedni látszik most már tényleg az elitbe. Bárki oldalán elég jól tolja. Xu és Ostapenko mellett is bent van a top8 párosok közt. Peng/Hsieh is egyre jobb lesz majd szerintem, és a csehek legjobb páros játékosaira is érdemes odafigyelni mindre, ha valakivel elindulnak. Meg persze a Chan tesók közül is ha valamelyik feltűnik valaki oldalán. Mondom egyelőre ez nagy összevisszaság, de majd alakul.

(Forrás: www.gettyimages.com)

Ami viszont mindenképpen az első negyedév egyik legjobb híre, hogy itt az USA-ban majd újra láthatjuk Bethanie Mattek-Sandsot is párost játszani (sőt majd egyest is Miamiban ha minden igaz). Természetesen jó barátnője Lucie Safarova oldalán. Itt tényleg nagyon nagy kérdés lesz, hogy milyen állapotban is van valójában egészségügyileg. Mert azt azért sejthetjük, hogy a Wimbledoni horrorsérülése után, ami után sokaknak valószínűleg eszébe sem jutna újra teniszezni, illetve azért voltak is kétségek, hogy lehet-e majd még…szóval azután hazai közönség előtt visszatérni az USA-ban azért előre borítékolható milyen hangulat lesz. Meg az is, hogy mennyire fog akarni Mattek-Sands, aki azért kimondva kimondatlanul a világ egyik legjobb páros játékosa. Szóval ha minden oké, ott bármi elképzelhető, főleg ebben a mezőnyben.

Eddigi tornák győztesei 2018-ban:

Shenzhen (kemény borítás): Simona Halep ; Begu/Halep

Brisbane (kemény borítás): Elina Svitolina ; Schuurs/Bertens

Auckland (kemény borítás): Julia Goerges ; Errani/Schoofs

Hobart (kemény borítás): Elise Mertens ; Schuurs/Mertens

Sydney (kemény borítás): Angelique Kerber ; Xu/Dabrowski

Ausztrál Open (kemény borítás): Caroline Wozniacki ; Babos/Mladenovic

Newport Beach (kemény borítás): Danielle Rose Collins ; Teichmann/Doi

Szentpétervár (fedett kemény borítás): Petra Kvitova ; Zvonareva/Bacsinszky

Doha (kemény borítás): Petra Kvitova ; Dabrowski/Ostapenko

Dubai (kemény borítás): Elina Svitolina ; Yang/Chan H-C

Budapest (fedett kemény borítás): Alison Van Uytvanck ; Stollár/Garcia-Perez

Indian Wells 125k Challenger (kemény borítás): Sara Errani ; Townsend/Wickmayer

Acapulco (kemény borítás): Lesia Tsurenko ; Maria/Watson

 

Forrás: www.wtatennis.com

hozzászólások

Hozzászólás írásához lépj be vagy regisztrálj!

rendezés: legújabb | legnépszerűbb
Lencsés István 2018-03-05 10:26:31
ToMMo!

Parádés az írás, mint mindig. Tisztelet és Köszönet.
Menthos04 2018-03-04 08:58:26
Köszönjük, szép,tartalmas cikk..
gyulaia001 2018-03-03 19:29:40
Köszönjük ToMMo !

további tippjeink a Tenisz világából

A stratégia a következő: Két-, vagy több teniszmeccs kötésben, amelynek az eredő szorzója 3,0 körüli. A tét kialakítása egy biztonságos bankroll-menedzsmenten-, valamint a Fibonacci stratégián alapul.
A stratégia a következő: Két-, vagy több teniszmeccs kötésben, amelynek az eredő szorzója 3,0 körüli. A tét kialakítása egy biztonságos bankroll-menedzsmenten-, valamint a Fibonacci stratégián alapul.
A stratégia a következő: Két-, vagy több teniszmeccs kötésben, amelynek az eredő szorzója 3,0 körüli. A tét kialakítása egy biztonságos bankroll-menedzsmenten-, valamint a Fibonacci stratégián alapul.
A stratégia a következő: Két-, vagy több teniszmeccs kötésben, amelynek az eredő szorzója 3,0 körüli. A tét kialakítása egy biztonságos bankroll-menedzsmenten-, valamint a Fibonacci stratégián alapul.
A stratégia a következő: Két-, vagy több teniszmeccs kötésben, amelynek az eredő szorzója 3,0 körüli. A tét kialakítása egy biztonságos bankroll-menedzsmenten-, valamint a Fibonacci stratégián alapul.
A stratégia a következő: Két-, vagy több teniszmeccs kötésben, amelynek az eredő szorzója 3,0 körüli. A tét kialakítása egy biztonságos bankroll-menedzsmenten-, valamint a Fibonacci stratégián alapul.